0 (232) 486 15 15   I

>

YENİ İNFAZ YASASI

>

YENİ AF YASASI: KİMLER NE ZAMAN TAHLİYE OLABİLİR?

wer.jpg

Af (infaz) yasası genişletildi. Yeni af yasasından kimler yararlanabilir, yeni af yasası hangi suçları kapsar ve yeni af yasası ile tahliye ne zaman olur gibi sorular en çok cezaevinde mahkum yakını olanlar tarafından merak edilmektedir. Bu yazımızda, yeni af yasası ile yapılan düzenlemeleri ve onun getirdiği yenilikleri mercek altına alacağız. 

Af paketi ile birkaç suç haricinde, hemen hemen tüm suçlar kapsama alınmış, böylelikle aldığı cezaya göre belli oranda cezaevinde yatmış olan kişilere derhal tahliye imkanı tanınmıştır. Kaçakçılık suçları ise ayrıca düzenlenmiş ve bu suçlar yönünden özel bir tahliye imkanı doğmuştur. Ayrıca, daha önce koşullu salıverme (şartlı tahliye) süresi içinde suç işleyerek tekrar cezaevine girenler için de özel düzenlemeler bulunmaktadır.

 

Uzun yıllara dayanan tecrübesi ile İzmir'de müvekkillerine hizmet veren avukatlık ofisimiz, yeni af paketi ile yapılan düzenlemeleri ve tahliyeler hakkında bilinmeyenleri sizler için derledi.

AF YASASI VE TAHLİYE HAKKINDA HER ŞEY:

Af Yasasından Kimler Faydalanabilir? Kimler Derhal Tahliye Olur?


Af yasasından faydalanabilmek için ilk ve öncelikli koşul; mahkumun suçu 30 Mart 2020 öncesinde işlemiş olmasıdır. Bu tarihten sonra işlenmiş suçlar için aftan yararlanmak mümkün değildir.

İkinci koşul ise işlenmiş olan suçun af yasası kapsamında olmasıdır. Sadece cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme suçu, kadınlara karşı işlenen suçlar ve terör suçları kapsam dışı bırakılırken, bunlar dışında kalan diğer tüm suçlar af kapsamına alınmıştır.

Burada basında yer almayan ve çoğu kimse tarafından bilinmeyen bir konu ise cinsel suçlarla ilgilidir. Basında yer aldığı üzere cinsel suçlar yasa kapsamı dışında bırakılmıştır. Ancak bu durum sadece 30.03.2020 tarihi öncesi işlenmiş cinsel suçlar için geçerlidir. 30.03.2020 tarihinden sonra işlenmiş BASİT cinsel suçlar yasa kapsamına dahil edilmiş olup, sadece nitelikli cinsel suçlar kapsam dışı bırakılmıştır. Özetle, 30.03.2020 tarihinden sonra işlenmiş basit cinsel suçlar yasa kapsamında olacak ve yeni infaz yasası, mevzuatın öngördüğü ölçüde bu suçlara da uygulanacaktır.

Yukarıdaki iki koşulun varlığı halinde mahkum af yasasından faydalanabilecek, cezaevinde geçirmesi gereken sürede (yatarında) indirim yapılacaktır. ANCAK, mahkumun derhal tahliye olabilmesi için üçüncü bir şartın varlığı gerekir. Bu da yeni af yasası kapsamında hazırlanacak yeni "müddetname" ile hesaplanan sürenin, mahkumun bugüne kadar cezaevinde geçirdiği süre ile aynı olması veya bu süreden daha az olması koşuludur.

Mahkum, bu üçüncü koşulun varlığı halinde yasa çıkar çıkmaz cezaevinden derhal tahliye olabilecek, bu koşulun gerçekleşmemesi halinde sadece cezaevinde geçireceği sürede indirim olacaktır.

Kaçakçılık suçları ve şartlı tahliyesi yanarak tekrar cezaevine alınan mahkumlar için ise çok özel ve ayrıntılı düzenlemeler getirilmiştir. Bu düzenlemelere ilişkin ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki bölümlerde bulabilirsiniz.

Bunlar dışında cezaevinde bulunan yaşlılar, hastalar ve anneler için özel düzenleme getirilmiştir. 65 yaş ve üstü yaşta kişiler, 0-6 yaş arası çocuğu olan anneler ve adli tıp raporu çerçevesinde kendisine bakamayacak olan hasta kişiler cezaevinden tahliye edilerek kalan süreyi evlerinde geçirebileceklerdir.

Derhal tahliyeler ne zaman gerçekleşecek?

Af yasası ile ilgili başvurular yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte başlamıştır. Yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibariyle yukarıdaki üç şartı taşıyan kişiler derhal tahliye talebinde bulunabilirler. Ancak ne var ki, yeni af yasası ile birlikte Adalet Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre yaklaşık 90 bin mahkumun af yasası başvurusu yapabileceği beklenmektedir. Bu kadar çok kişinin aynı anda başvuruda bulunacak olması, adliyelerde çok ciddi iş yoğunluğuna sebep olabilecektir.

Ayrıca, af yasası ile birbirinden farklı birçok af durumu ayrı ayrı düzenlenmiştir. Bu yüzden, tahliyenin bir an önce gerçekleşmesi için af başvurusu sırasında doğru başvuruyu yapmak çok önemlidir. Başvurularda yapılacak en ufak hata, derhal olması gereken tahliyelerin belki aylarca gecikmesine sebep olabilir.

Mahkumun hak kaybına uğramadan bir an önce özgürlüğüne kavuşabilmesi için vakit kaybetmeden avukata danışarak tahliye işlemlerinin bir avukat vasıtasıyla takip edilmesini tavsiye ediyoruz.

Konuyla ilgili hukuki destek almak için 0 (232) 486 15 15 no'lu telefon hattımızdan bizlere 24 saat ulaşabilirsiniz.
Kaçakçılık Suçlarına Özel Tahliye Müjdesi


Yeni pakette, kaçakçılık suçundan cezaevinde yatan mahkumlarla ilgili çok önemli düzenlemeler bulunmaktadır. Bu düzenlemeler, kaçakçılık suçundan şu anda cezaevinde bulunan tüm mahkumlara VERİLEN CEZANIN MİKTARINA BAKILMAKSIZIN tahliye şansı tanıyabilmektedir. Sadece kaçakçılık suçlarına özgü bu düzenlemeler, diğer düzenlemelerden farklıdır ve esasen teknik olarak "af" değildir. Bu yüzden, hukukta "uyarlama" olarak tabir edilen işlemlerin yapılması gerekmektedir. "Uyarlama" işlemlerini tamamlayan mahkumlar, yasal şartları taşımaları halinde, derhal bulundukları cezaevinden tahliye edilmeleri gerekir. Uyarlama için ne yapılmalıdır? Uyarlama işlemleri için sırasıyla; 1) yasal şartların oluşturulması 2) yeni düzenlemedeki kanun maddelerini içeren ayrıntılı bir "uyarlama" dilekçesi hazırlanması 3) dilekçe ile bağlı bulunduğunuz birime müracaat edilmesi, 4) müzekkerelerin yazdırılarak mahkumun bağlı olduğu cezaevi müdürlüğüne gönderilmesi gerekmektedir. Uyarlama işlemlerinin karmaşık olması sebebiyle bu işlemler sırasında çokça hata yapıldığı, bu yüzden mahkumların haksız yere özgürlüklerinden mahrum kaldıkları maalesef sıklıkla gözlemlenmiştir. Mahkumlar, hatasız başvurular ile hak kaybına uğramamak ve uyarlama işlemlerini süratle yaparak bir an önce tahliye olabilmek için vasileri aracılığıyla çıkartacakları "vekaletname" ile diledikleri avukatı tayin edebilirler. Konuyla ilgili detaylı bilgi ve hukuki destek almak için 0 (232) 486 15 15 ofis hattımızdan veya bizlere 24 saat ulaşabilirsiniz.
Şartlı Tahliyesi Yandığı İçin Tekrar Cezaevine Alınmış Mahkumlara Özel Tahliye


Yine basında yer verilmeyen ve çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir diğer konu ise, daha önce şartlı tahliye süresi içerisinde yeni bir suç işleyerek şartlı tahliyesi yanan ve tekrar cezaevine alınan mahkumlar için getirilen özel tahliye düzenlemeleridir. Son derece geniş kapsamlı olan bu düzenlemelere dayanarak hazırlanacak dilekçe ile ilgili birimlere müracaat edilmesi halinde, daha önce işlediği bir suçtan dolayı cezaevine alınmış ve şartlı tahliye hükümlerinden faydalanarak tahliye edilmiş, ancak dışarıda geçirdiği denetim süresi sona ermeden yeni bir suç işlediği için tekrar cezaevine alınmış mahkumların derhal tahliye edilmesi mümkündür. Şartlı tahliyeye ilişkin bu özel düzenlemeler bir hayli kapsamlı olduğundan, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi almak için 0 (232) 486 15 15 no'lu ofis hattımızdan bize 24 saat ulaşabilirsiniz.

BİZE ULAŞIN:

Tel. 0 (232) 486 15 15

7/24 Acil Çağrı. 0 533 359 09 62

 

 

 

 

izmirin en iyi ceza avukatı, izmirin en iyi infaz avukatı, izmir ceza avukatı, izmir infaz avukatı, tahliye, cezaevi, infaz yasası, yeni infaz yasası, infaz değişikliği, yeni infaz paketinden kimler yararlanabilir, yeni infaz paketi hangi suçları kapsar ve yeni infaz yasası ile tahliye ne zaman olur, izmirin en iyi ceza avukatı, izmirin en iyi infaz avukatı, izmir ceza avukatı, izmir infaz avukatı, tahliye, cezaevi, infaz yasası, yeni infaz yasası, infaz değişikliği, yeni infaz paketinden kimler yararlanabilir, yeni infaz paketi hangi suçları kapsar ve yeni infaz yasası ile tahliye ne zaman olur, izmirin en iyi ceza avukatı, izmirin en iyi infaz avukatı, izmir ceza avukatı, izmir infaz avukatı, tahliye, cezaevi, infaz yasası, yeni infaz yasası, infaz değişikliği, yeni infaz paketinden kimler yararlanabilir, yeni infaz paketi hangi suçları kapsar ve yeni infaz yasası ile tahliye ne zaman olur, izmirin en iyi ceza avukatı, izmirin en iyi infaz avukatı, izmir ceza avukatı, izmir infaz avukatı, tahliye, cezaevi, infaz yasası, yeni infaz yasası, infaz değişikliği, yeni infaz paketinden kimler yararlanabilir, yeni infaz paketi hangi suçları kapsar ve yeni infaz yasası ile tahliye ne zaman olur,  izmirin en iyi ceza avukatı, izmirin en iyi infaz avukatı, izmir ceza avukatı, izmir infaz avukatı, tahliye, cezaevi, infaz yasası, yeni infaz yasası, infaz değişikliği, yeni infaz paketinden kimler yararlanabilir, yeni infaz paketi hangi suçları kapsar ve yeni infaz yasası ile tahliye ne zaman olur, izmirin en iyi ceza avukatı, izmirin en iyi infaz avukatı, izmir ceza avukatı, izmir infaz avukatı, tahliye, cezaevi, infaz yasası, yeni infaz yasası, infaz değişikliği, yeni infaz paketinden kimler yararlanabilir, yeni infaz paketi hangi suçları kapsar ve yeni infaz yasası ile tahliye ne zaman olur, izmirin en iyi ceza avukatı, izmirin en iyi infaz avukatı, izmir ceza avukatı, izmir infaz avukatı, tahliye, cezaevi, infaz yasası, yeni infaz yasası, infaz değişikliği, yeni infaz paketinden kimler yararlanabilir, yeni infaz paketi hangi suçları kapsar ve yeni infaz yasası ile tahliye ne zaman olur, izmirin en iyi ceza avukatı, izmirin en iyi infaz avukatı, izmir ceza avukatı, izmir infaz avukatı, tahliye, cezaevi, infaz yasası, yeni infaz yasası, infaz değişikliği, yeni infaz paketinden kimler yararlanabilir, yeni infaz paketi hangi suçları kapsar ve yeni infaz yasası ile tahliye ne zaman olur, izmirin en iyi ceza avukatı, izmirin en iyi infaz avukatı, izmir ceza avukatı, izmir infaz avukatı, tahliye, cezaevi, infaz yasası, yeni infaz yasası, infaz değişikliği, yeni infaz paketinden kimler yararlanabilir, yeni infaz paketi hangi suçları kapsar ve yeni infaz yasası ile tahliye ne zaman olur, izmirin en iyi ceza avukatı, izmirin en iyi infaz avukatı, izmir ceza avukatı, izmir infaz avukatı, tahliye, cezaevi, infaz yasası, yeni infaz yasası, infaz değişikliği, yeni infaz paketinden kimler yararlanabilir, yeni infaz paketi hangi suçları kapsar ve yeni infaz yasası ile tahliye ne zaman olur, izmirin en iyi ceza avukatı, izmirin en iyi infaz avukatı, izmir ceza avukatı, izmir infaz avukatı, tahliye, cezaevi, infaz yasası, yeni infaz yasası, infaz değişikliği, yeni infaz paketinden kimler yararlanabilir, yeni infaz paketi hangi suçları kapsar ve yeni infaz yasası ile tahliye ne zaman olur, izmirin en iyi ceza avukatı, izmirin en iyi infaz avukatı, izmir ceza avukatı, izmir infaz avukatı, tahliye, cezaevi, infaz yasası, yeni infaz yasası, infaz değişikliği, yeni infaz paketinden kimler yararlanabilir, yeni infaz paketi hangi suçları kapsar ve yeni infaz yasası ile tahliye ne zaman olur